5 príznakov, že vám počas tehotenstva praská voda
Aký je to pocit, keď vám praskne voda a ako to vyzerá? Skúsenosti sú u každej tehotnej iné, no tieto príznaky naznačujú, že vám praskol plodový vak.
S blížiacim sa termínom pôrodu sa z obáv z prasknutia vody môže stať práca na plný úväzok. Možno by vás zaujímalo, či dokážete rozoznať rozdiel medzi praskaním vody a normálnym vaginálnym výtokom.
„Voda je zvyčajne oveľa menej dramatická, ako si ľudia myslia,“ vysvetľuje Joyce Gottesfeld, MD, OB-GYN pre Kaiser Permanente v Denveri . Niektoré ženy pociťujú zreteľný výron čírej tekutiny, zatiaľ čo iné nemajú nič iné ako pomalé stekanie, ktoré pripomína únik moču alebo vodnatý vaginálny výtok. Ako teda zistíte, či vám praskla voda a čo by ste mali robiť po prasknutí vody? Tu sa dozviete viac o tomto znamení blížiaceho sa pôrodu.
Prečo vám praskne voda?
Aby ste lepšie porozumeli príznakom prasknutia vody, pomôže vám vedieť, prečo vám voda praskne. Počas tehotenstva dieťatko rastie v maternici ženy a nachádza sa vo vaku naplnenom plodovou vodou. Táto plodová voda tlmí vaše dieťa, reguluje teplotu maternice a pomáha pri vývoji plodu.
V určitom okamihu pred pôrodom sa pretrhnú membrány amniotického vaku a tekutina vytečie z vagíny. Toto „pretrhnutie membrán“, ako sa to odborne nazýva, sa bežne označuje ako vaše prasknutie vody.
Napriek bežným mylným predstavám len asi 15 až 20 % žien zažije prasknutie vody pred pôrodom.
Plodový vak zvyčajne praskne počas pôrodu. Vo veľmi zriedkavých prípadoch však plodový vak nemusí nikdy prasknúť a dieťa sa môže narodiť v ňom (čo sa označuje ako narodenie „en caul“ ).
Ako zistiť, či vám praskla voda
Vzhľadom na širokú škálu skúseností, pokiaľ ide o prasknutie vody počas tehotenstva, môže byť pre niektorých ťažké s istotou cítiť, že im voda praskla. Tu sú najväčšie známky toho, že to, čo zažívate, je v skutočnosti praskanie vody, nie vaginálny výtok alebo moč.
Príznak #1: Únik je nekontrolovateľný
Keď vám praskne voda, môžete cítiť príval plodovej vody alebo si všimnete len pomalé stekanie. Množstvo závisí od toho, či máte malé alebo hrubé natrhnutie. Ak plodový vak praskne pod hlavičkou dieťaťa, potom sa tekutina nahromadila a bude vytekať. Ale ak k prasknutiu dôjde vyššie v maternici, tekutina bude musieť stekať medzi vakom a maternicovou výstelkou, takže tok nebude taký silný.
Vo všetkých prípadoch sa však tok tekutiny nedá kontrolovať a môžete očakávať, že sa z plodového vaku nakoniec vyprázdni celkovo asi 2 1/2 až 3 šálky tekutiny. Akýkoľvek diskomfort a vlhkosť môžete znížiť nosením slipovej vložky alebo klasickej hygienickej vložky (nikdy nie tampónu) alebo posadením sa na čistý uterák.
Znak #2: Väčšinou je číra a bez zápachu
Vo všeobecnosti je plodová voda bez zápachu, hoci niektorí ľudia cítia sladkú vôňu ako semeno alebo chlór. Zvyčajne je tiež číra alebo jemne sfarbená do ružova s prímesou krvi.
Znamenie #3: Cítite bezbolestný tlak alebo pukanie
Niektoré ženy cítia tlak, keď im praskne voda. Iné počujú praskanie, po ktorom nasleduje únik. Ani jedna situácia nie je bolestivá. Kontrakcie sa však môžu zvýšiť frekvenciou a intenzitou po prasknutí vody a tým aj bolestivosť.
Znamenie č. 4: Môže to mať pocit, že uniká moč
Prasknutie vody sa môže prejavovať ako inkontinencia moču , ktorá je bežná počas tretieho trimestra tehotenstva. Rozlíšite to jednoducho: Moč má žltkastú farbu a páchne ako amoniak, zatiaľ čo plodová voda je zvyčajne bez zápachu.
Ak stále neviete rozoznať, či ide o plodovú vodu alebo moč, vyskúšajte tento trik : Sadnite si na niekoľko minút a potom sa postavte. Ak tekutina stále vyteká, pravdepodobne to znamená, že vám praskla voda.
Znak #5: Nie je lepkavý a hustý ako výtok
Tehotné ženy si môžu tiež zameniť prasknutie membrán za výtok (ktorý sa môže počas tehotenstva zväčšiť), najmä ak pomaly vyteká. Zatiaľ čo plodová voda aj vaginálny výtok (leukorea) majú tendenciu byť bez zápachu, druhý je vo všeobecnosti lepkavý, hustejší a môže vyzerať ako číry alebo mliečne biely hlien. Plodová voda je na druhej strane zvyčajne veľmi riedka a vodnatá.
Dávajte si tiež pozor, aby ste si nemýlili prasknutie vody so stratou hlienovej zátky , čo je ďalší znak blížiaceho sa pôrodu. Hlienová zátka vyzerá ako väčšie kusy želatínovej, hustej a žltkastobielej tekutiny. Môže byť tiež zafarbený krvou.
Čo robiť, keď vám praskne voda
Ak pociťujete príznaky prasknutia vody, obráťte sa na svojho lekára. Ak kontrakcie nezačali alebo sú stále zriedkavé a mierne, môžu vás povzbudiť k odpočinku doma, kým sa kontrakcie nezvýšia. Pravdepodobne však budete musieť ísť do nemocnice za nasledujúcich okolností:
- Voda vám praskne pred 37. týždňom : Ak vám praskne voda skôr, ako sa považujete za donosenú, čo je známe ako predčasné pretrhnutie membrán (PROM), váš poskytovateľ môže podniknúť kroky na oddialenie pôrodu, aby vaše dieťa malo viac času na vývoj.
- Plodová voda páchne, vyzerá zelenkavo alebo hnedastejšie alebo obsahuje veľa krvi : Tieto vlastnosti môžu naznačovať fetálnu tieseň alebo to, že dieťa dostalo mekónium (prvý pohyb čriev), v takom prípade bude treba dieťa skontrolovať lekárom.
- Kontrakcie sa nezačali do 24 hodín od prasknutia vody : Ak po prasknutí plodového vaku pred narodením dieťaťa uplynie značný čas, existuje väčšia šanca na rozvoj infekcie, ktorá môže poškodiť dieťa. Ak vám praskne voda, ale pôrod sa nezačne alebo nepokročí, váš lekár vám môže podať intravenózne (IV) antibiotiká na prevenciu infekcie alebo odporučiť indukciu Pitocinom .
- Mali ste pozitívny test na streptokok skupiny B (GBS) : Tehotné osoby sú vo všeobecnosti testované na GBS medzi 36. a 37. tehotenstvom a ak sa zistí, že sú prenášačmi, budú potrebovať liečbu antibiotikami pred narodením. Ak máte streptokoka skupiny B, váš lekár bude musieť zahájiť liečbu.