Deti,  Zdravie v materstve

6 Aktivít včasných opatrení pri autizme bábätká

5/5 - (3 votes)

Odborníci zisťujú, že každodenné hravé interakcie s deťmi vo veku 9 až 12 mesiacov môžu pomôcť znížiť príznaky autizmu u detí s touto poruchou.

Akadémia pediatrov odporúča okrem odporúčaných všeobecných vývojových skríningov, ktoré začínajú okolo 9. mesiaca veku, skríning všetkých detí na autizmus vo veku 18 a 24 mesiacov .

Porucha autistického spektra postihuje každý rok milióny ľudí, pričom len necelé 2 % z nich sú deti. Včasná diagnostika je kľúčová pre rodiny s autistickými deťmi pri lepšom zvládaní ochorenia.

A hoci veda poskytuje viac informácií o tom, ako môže autizmus vyzerať, dokonca aj medzi veľmi malými deťmi, prvé príznaky môžu byť také jemné, že ich rodičia ľahko prehliadnu. Mnohým rodičom môžu chýbať znaky, ako je nedostatok gestikulácie, napodobňovania alebo očného kontaktu.

To je jeden z dôvodov, prečo je priemerný vek diagnózy 4 roky. Výsledkom je, že väčšina intervencií sa začne až potom, čo dieťa už má problémy v oblastiach vývoja, ako sú komunikačné a sociálne zručnosti.

Prečo je dôležitá včasná intervencia

V súčasnosti sa niektoré z najmodernejších výskumov autizmu zameriavajú na interakcie s deťmi vo veku 9 až 12 mesiacov, dlho predtým, ako je možná diagnóza.

“Jednou teóriou je, že deti s autizmom majú zmiešané cesty, čo robí ich spracovanie neefektívnym. Ak však tieto cesty vytvoríte už v 9. mesiaci, môžete pomôcť mozgu lepšie sa rozhodnúť, ktoré z nich orezať a ktoré si ponechať.”

Znie to komplikovane, ale v skutočnosti je to všetko o hre. Zapojenie sa s vaším dieťaťom špecifickými spôsobmi môže zlepšiť jeho schopnosť nadviazať vzťah a spojiť sa s ľuďmi okolo neho. Hoci sa tieto metódy môžu zdať ľahké, ich vplyv môže byť hlboký. „Niektoré z atypických prejavov autizmu sa nemusia vyvinúť alebo budú menej obsiahle,“ hovorí Dr. Landa. “Môžete pomôcť svojmu dieťaťu, aby sa viac zapojilo do spoločnosti a podporilo rozvoj jazyka.”

Sila hry

V jednej malej štúdii Dr. Landu mali deti, ktorých rodičia skúšali domáce intervencie pred dovŕšením 1. roku veku, výrazne miernejšie príznaky autizmu vo veku 3 rokov. Okrem toho sú tieto spôsoby hry neurologicky prospešné pre každé dieťa, nielen pre tie, ktoré pokračujte v diagnóze autizmu, pretože stále pomáhajú zlepšovať jazykové a sociálne zručnosti dieťaťa a posilňujú vaše puto.

U detí s autizmom je menej pravdepodobné, že sa začnú hrať. Môžu byť tichšie alebo samy osebe vyzerať spokojne. Väčšina malých detí je zvedavá na iných ľudí a snaží sa ich napodobňovať. Ale ak má dieťa autizmus, nemusí byť také zvedavé alebo mať sklon k napodobňovaniu. Preto, ak máte pasívne dieťa, je dôležité, aby ste sa ujali vedenia.

Činnosti včasnej intervencie, ktoré môžete robiť doma

Bez ohľadu na diagnózu je hra vždy mocným nástrojom, ktorý možno kedykoľvek použiť. Navyše je to zábava! Použite túto príručku a objavte spôsoby, ako začleniť užitočné herné stratégie do vášho dňa.

1. Napodobňovanie

Ak vaše dieťa trasie hrkálkou, zatraste aj vy. „Napodobňovanie je jedným z hlavných spôsobov, ako sa deti učia o sociálnom svete – prišli sme na to, ako sa správať sledovaním toho, čo robia ostatní,“ hovorí Geraldine Dawson, Ph.D., riaditeľka Centra pre autizmus a vývoj mozgu na Duke University.

“Naše mozgy majú obvody navrhnuté na napodobňovanie, ale táto časť mozgu u detí s autizmom nefunguje normálne. Keď skopírujete svoje dieťa, pomôže im to vidieť spojenie medzi tým, čo robia, a tým, čo robíte vy.” ktoré môžu stimulovať tie dôležité nervové okruhy.“

2. Ukážte vzrušenie

Povedzme, že sa hráte s vysúvacou hračkou. Kedykoľvek sa objaví postava, pozrite sa svojmu malému do očí a ukážte prekvapenie a potešenie. “Zdieľanie radosti pomáha vášmu dieťaťu pochopiť, ako pochopiť, čo sa deje v jeho prostredí,” hovorí Dr. Shulman. Je to tiež perfektný spôsob, ako podporiť to, čo odborníci nazývajú schopnosťami spoločnej pozornosti – keď dieťa niekam upriami vašu pozornosť.

Aj keď sa to vyvíja u väčšiny detí vo veku okolo 1 roku, nie je to taká prirodzená zručnosť pre deti s autizmom. „Ak sa vaše dieťa hrá s blokom, ukážte mu naň a povedzte mu, ako veľmi vás to teší,“ hovorí doktor Dawson. “Toto im ukazuje, že ste si vedomí toho, s čím sa hrajú, a že si môžete veci spolu užívať.”

3. Postupujte podľa pokynov svojho dieťaťa

Možno máte predpojatú predstavu o tom, ako vyzerá čas na hranie, ale pozorujte, čo robí vaše dieťa šťastným, a zapojte sa do toho. „Nechajte ich, nech vám ukážu, čo ich zaujíma,“ hovorí doktor Dawson.

Ak sa hrajú s táckou na nápoje alebo rolkou papierovej utierky, nesnažte sa ich prinútiť, aby čítali knihu – sadnite si na zem a žasnite nad táckou s nimi. „Pre dieťa, u ktorého sa môže vyvíjať autizmus, chcete vstúpiť do jeho sveta a urobiť ho zábavným,“ hovorí Dr. Dawson. “Nechať ich, aby veci riadili, vám pomôže zabezpečiť, aby si užívali čas hry.”

4. pesničky

Deti, ktoré sú neskôr diagnostikované s autizmom, nemusia mať rovnaké jazykové schopnosti ako iné deti. Našťastie tomu môžete pomôcť tým, že zmeníte melódiu. „Piesne premieňajú rutinné momenty na príležitosti na komunikáciu, a keďže slová sú spojené s melódiou, je pre vaše dieťatko ľahšie sa do nich zapojiť – najmä ak sú gestá, ktoré sa zhodujú s tým, čo spievate,“ hovorí doktor Shulman. Výmena plienky? Spievajte “Hlava, ramená, kolená a prsty” a dotýkajte sa každej časti tela. Dáte im večeru? Spievajte o zelenine.

5. Striedajte sa

Možno nevediete skutočné rozhovory, ale stále môžete zaviesť koncept, že najprv niečo urobíte vy, potom to urobia oni, pričom sa to bude opakovať znova a znova.

Veľa klasických hier zahŕňa striedanie sa, ako je napr. gúľanie lopty tam a späť. Môže to byť také jednoduché, ako tlesknúť rukami a potom povzbudiť dieťa, aby zatlieskalo.

6. Buďte stredobodom

“Dieťa, ktoré môže mať autizmus, má problém pochopiť, že ľudia sú dôležitejší ako predmety,” hovorí doktor Korb. Ak chcete svojmu dieťaťu pomôcť rozlíšiť ľudí od vecí, urobte si predstavenie. “Ak vojdete do miestnosti a oni tam sedia, porozprávajte sa s nimi a buďte veľmi zaujímaví,” hovorí Dr. Korb. Môžete tancovať, výrazne gestikulovať.

Ďalším spôsobom, ako ich povzbudiť, aby sa na vás pozerali, je postaviť sa do popredia, kým ich budete kŕmiť alebo im budete čítať knihu. „Umiestnite sa tak, aby bola vaša tvár priamo v dohľade vášho dieťaťa,“ hovorí Dr. Dawson. Pre dieťa, ktoré sa menej zaujíma o pozeranie sa na ľudí, chcete, aby si s vašou tvárou spájalo príjemné aktivity, ako je jedenie. Uvedomia si, že ste súčasťou tejto skúsenosti.”

Summary
6 Aktivít včasných opatrení pri autizme bábätká
Article Name
6 Aktivít včasných opatrení pri autizme bábätká
Description
Odborníci zisťujú, že každodenné hravé interakcie s deťmi vo veku 9 až 12 mesiacov môžu pomôcť znížiť príznaky autizmu u detí s touto poruchou.
Author

Zanechať odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

MAMINKOLAND