Žltačka materského mlieka: Prečo sa to deje a kedy sa obávať
Žltačky materského mlieka u dojčiat sa zvyčajne nemusíte obávať, ale ak sa u vášho dieťaťa rozvinie tento stav, tu je to, čo potrebujete vedieť.
V tomto článku
- Čo je žltačka materského mlieka?
- Žltačka materského mlieka vs. Žltačka pri dojčení
- Symptómy
- Príčiny
- Diagnóza
- Liečba
- Prevencia
- Kedy sa obávať
Vaše dieťa môže mať žltačku, ak si všimnete zožltnutie jeho kože. U mnohých novorodencov, vrátane 60% až 80% donosených alebo neskorých detí , sa tento stav do určitej miery rozvinie. Je to bežné najmä u dojčených detí.
Žltačka, ktorá je tiež známa ako hyperbilirubinémia, je stav, keď telo dieťaťa ešte nespracováva svoju krv dostatočne efektívne, čo má za následok nadmerné množstvo bilirubínu v krvnom obehu. Tento problém sa zvyčajne vyrieši bez zásahu, ale monitorovanie je nevyhnutné, pretože niekedy je potrebná liečba.
Viac ako polovica všetkých detí má žltačku v prvých týždňoch, ale asi 20 % až 30 % dojčených detí dostane typ žltačky priamo súvisiaci s dojčením, nazývaný žltačka materského mlieka. Tu je to, čo by ste mali vedieť o tomto špecifickom type žltačky, prečo sa to deje a kedy sa obrátiť na detského lekára vášho dieťaťa.
Čo je žltačka materského mlieka?
Vo všeobecnosti, deti, ktoré sú dojčené, majú vyššiu šancu mať žltačku ako deti, ktoré sú kŕmené umelým mliekom . Stáva sa to preto, že v krvi dieťaťa je príliš veľa žltkastej látky nazývanej bilirubín. Bilirubín je vedľajším produktom rozpadu červených krviniek. Za normálnych okolností pečeň vylučuje tento nadbytočný bilirubín močom alebo stolicou, ale u novorodencov je pečeň nezrelá a môže chvíľu trvať, kým bude pečeň fungovať efektívne.
Žltačka materského mlieka v drvivej väčšine prípadov ustúpi bez akéhokoľvek negatívneho dopadu na dieťa. Avšak v zriedkavých prípadoch, keď sa vyskytnú komplikácie, môže toto nahromadenie bilirubínu spôsobiť vážne poškodenie mozgu dieťaťa, a preto je nevyhnutné včasné a dôsledné sledovanie, aby sa v prípade potreby zabezpečila liečba.
Žltačka materského mlieka vs. Žltačka pri dojčení
Je tiež dôležité poznamenať rozdiel medzi žltačkou materského mlieka a žltačkou pri dojčení, pretože nie sú rovnaké. Žltačka pri dojčení a žltačka materského mlieka znejú veľmi podobne a ľahko sa zamieňajú.
Žltačka pri dojčení alebo žltačka s neoptimálnym príjmom nastáva, keď dieťa, ktoré je dojčené, nedostáva dostatok mlieka a/alebo má problémy s dojčením. Zvyčajne sa to deje v prvom týždni života a je to spôsobené tým, že bilirubín sa hromadí (a je reabsorbovaný) v črevách. Tento typ žltačky sa dá liečiť zlepšením techník dojčenia a zvýšením kŕmenia, aby ste sa zbavili prebytočného bilirubínu.
Na druhej strane žltačka materského mlieka sa vyskytuje aj vtedy, keď vaše dieťa dostáva dostatok mlieka a má silné prisatie, napriek tomu sa u neho objaví žltačka. Zvyčajne začína , keď má dieťa dva týždne a môže pokračovať až do dvanástich týždňov.
Príznaky žltačky materského mlieka
Príznakom žltačky je zožltnutie očí alebo kože. Ďalšie bežné príznaky žltačky materského mlieka sú:
- Vysoký plač
- Letargia a ospalosť
- Nepriberanie
Pediater však bude sledovať vaše dieťa na žltačku v nemocnici a počas pravidelných kontrol. Ak však spozorujete niektorý z týchto príznakov, určite sa poraďte s ich lekárom.
Príčiny žltačky materského mlieka
Lekári nevedia, prečo vzniká žltačka materského mlieka. Vedci sa však domnievajú, že by to mohlo súvisieť s látkou v materskom mlieku, ktorá dočasne bráni pečeni vášho dieťaťa efektívne odbúravať bilirubín. Tento typ žltačky môže mať aj genetickú zložku, čo znamená, že sa môže vyskytovať v rodinách.
Diagnóza žltačky materského mlieka
Žltačka materského mlieka sa u dojčeného dieťaťa zvyčajne vyskytuje v prvých týždňoch. Vaše dieťa bude pravdepodobne priberať na váhe, ako by malo, ale jeho hladiny bilirubínu môžu byť zvýšené. Toto sa zvyčajne diagnostikuje krvným testom. Ak sú hladiny dostatočne vysoké, môžete vidieť žltnutie na pokožke alebo očiach vášho dieťaťa.
Liečba žltačky materského mlieka
Väčšinu času nie je potrebná žiadna liečba žltačky materského mlieka. Fototerapia sa často používa na liečbu závažnejšej žltačky.
Vo všeobecnosti však zvýšenie toho, ako často dojčíte svoje dieťa, môže pomôcť s hydratáciou a zbaviť telo prebytočného bilirubínu.
Môžete zabrániť žltačke materského mlieka?
Pre prevenciu žltačky materského mlieka nemôžete urobiť nič a zvyčajne nemusíte prestať dojčiť svoje dieťa. Vaše dieťa môže byť stále zdravé a dobre sa kŕmiť, ale stále môže mať žltačku dva alebo tri mesiace po narodení. Táto žltačka nie je škodlivá a vo väčšine prípadov zmizne sama od seba – a nie je to vaša chyba! Uistite sa, že vaše dieťa jedáva každé 2 až 4 hodiny a ak máte obavy z dojčenia, vyhľadajte pomoc odborníka.
Žltačka u detí — kedy sa obávať
Zatiaľ čo žltačka pri dojčení zvyčajne vymizne sama od seba a nie je dôvodom na obavy, ak sa nekontroluje, môže to byť problematické. Zavolajte svojho lekára, ak si všimnete, že sa vaše dieťa nedojčí dobre alebo nemá premočenú plienku aspoň každých šesť hodín. Je dôležité zabrániť dehydratácii vášho dieťaťa, takže ak máte nejaké obavy, je najlepšie byť na bezpečnej strane. Ak sa zdá, že žltnutie sa šíri až do brucha alebo nôh vášho dieťaťa alebo ak je letargické, ihneď to oznámte svojmu lekárovi, pretože by sa jeho žltačka mohla zhoršiť.
Na záver
Žltačka materského mlieka z väčšej časti zmizne sama bez akýchkoľvek obáv. Porozprávajte sa však s lekárom vášho dieťaťa, ak máte akékoľvek otázky alebo obavy týkajúce sa jeho zdravia alebo kŕmenia, alebo ak potrebujete ďalšiu podporu.