Deti

Kraniálna osteopatia: Môže táto liečba skutočne upokojiť deti?

5/5 - (6 votes)

Kraniálna osteopatia je alternatívna liečba používaná na upokojenie bábätiek, zlepšenie ich spánku a vyriešenie rôznych zdravotných problémov. Funguje to a mali by ste to zvážiť pre svojho drobca? 

Kraniálna osteopatia je alternatívna liečba , ktorá zahŕňa jemnú manipuláciu s kosťami a spojivovými tkanivami mozgu a lebky. Tieto pohyby vytvárajú vyváženú symetriu, ktorá vedie k zlepšeniu celkového zdravia.

Je to populárna alternatívna terapia pre novorodencov, najmä tých, ktorí mali traumatický pôrod, sú nepokojní alebo majú problémy so spánkom. Lieči, relaxuje a podporuje spánok, trávenie a vyrovnanie tela prostredníctvom jemnej manipulácie hlavy a tela.

Čo je kraniálna osteopatia?

Kraniálna osteopatia je podskupinou „osteopatie“ – typu alternatívnej medicíny, ktorá sa zameriava na „vzťah medzi štruktúrou a funkciou,“. Osteopati pracujú tak, že rukami jemne manipulujú s kosťami, tekutinami a svalovými tkanivami. 

Čo je teda kraniálna osteopatia? Ide v podstate o praktickú liečbu, ktorá zahŕňa mozog a kosti lebky. „Mozog riadi chémiu tela. Zmeny tejto funkcie ovplyvňujú všetky aspekty zdravia,“ vysvetľuje Dr. Pelkey. Kraniálny osteopat je vyškolený na diagnostiku jemných rytmických pohybov, ktoré sa vyskytujú v hlave a mozgu, a aplikovanie jemného kontaktu na presné miesta, aby vytvoril rovnováhu. To zase vedie k zlepšeniu pohody v celom tele.

Väčšina kraniálnych osteopatov sú doktori osteopatickej medicíny (DO), výborne rozumejú centrálnemu nervovému systému a jeho interakciám v tele.

Osteopati sa líšia od chiropraktikov , ktorí nemusia absolvovať lekársku fakultu. Majú tiež odlišný prístup k zdraviu: chiropraktici sa zameriavajú na chrbticu, zatiaľ čo osteopati liečia „svaly, kosti, spojivové tkanivo a kĺby tela.

Výhody kraniálnej osteopatie

Je dôležité poznamenať, že neexistujú žiadne vedecké dôkazy o kraniálnej osteopatii. Priaznivci však prisahajú na výhody.

Napríklad kraniálna osteopatia môže bábätkám pomôcť prekonať pretrvávajúce vedľajšie účinky pôrodu. „ Pôrod môže byť traumatickou udalosťou , dokonca aj pri bežnom vaginálnom pôrode, ktorý prebieha hladko. Kraniálna osteopatia môže pomôcť zmierniť napätie v lebečných kostiach a tkanivách.

A čo viac, liečba môže vyriešiť problémy s kŕmením , ktoré môžu negatívne ovplyvniť rast a výživu. “V oblasti, kde sa hlava stretáva s krkom, sú nervy, ktoré ovplyvňujú kŕmenie, prehĺtanie a trávenie,” hovorí Dr. Pelkey. “Tieto kosti u dieťaťa sú mäkké a poddajné a môžu byť počas pôrodu namáhané.” 

Kraniálna osteopatia môže tiež pomôcť s:

Vedľajšie účinky kraniálnej osteopatie

“Kraniálna osteopatia je vo všeobecnosti bezpečná pre každého, a ak ju robí plne vyškolený osteopat, nevidíme žiadne nepriaznivé vedľajšie účinky,” hovorí Dr. Pelkey. Môžete si všimnúť, že dojčatá sa po liečbe lepšie kŕmia a spia a môžu pôsobiť interaktívnejšie.

Existujú však prípady, keď by dieťa nemalo podstúpiť kraniálnu osteopatiu. Dr. Scoville by napríklad neliečil deti s cerebrálnym krvácaním, nedávnymi zlomeninami lebky, krvácaním do mozgu, nádormi, abscesmi alebo otvorenými ranami. Porozprávajte sa so svojím lekárom, aby ste zistili, či je liečba pre vaše dieťa bezpečná.

Kedy môžu deti podstúpiť kraniálnu osteopatiu?

Bábätká môžu technicky dostať lebečnú osteopatiu v akomkoľvek veku – v skutočnosti si Dr. Pelkey ​​pamätá, ako liečili nedonosené dieťa na jednotke intenzívnej starostlivosti. Výhody zvyčajne trvajú dlhodobo, pretože telo sa prispôsobuje zmenám.

Odporúčaný počet ošetrení sa bude u každého líšiť. Niekedy jedna návšteva kraniálneho osteopata vyrieši základný zdravotný problém, zatiaľ čo iné deti potrebujú opakované konzultácie. Dr. Pelkey ​​tiež neváha odporučiť pacientov k inému praktickému lekárovi, „ak si myslíme, že niekto potrebuje chirurgický zákrok alebo iný druh manažmentu“.

Je kraniálna osteopatia bolestivá?

Keďže pohyb spojený s lebečnou osteopatiou je jemný, nemal by dieťaťu ublížiť – aj keď môže dôjsť k miernemu nepohodliu. „Nemáme strach, že by sme niečo poškodili, pretože pracujeme s vlastnými silami tela,“ hovorí Dr. Pelkey.

Skutočným problémom je však to, aby staršie deti počas liečby pokojne ležali. „ Od 6 mesiacov do približne 2,5 roka je to posledné, čo deti chcú robiť, ľahnúť si na chrbát a nechať si niečo urobiť,“ hovorí Dr. Peley. Zvyčajne upokojuje vrtiace sa deti hračkami, hudbou a knihami. Matky môžu počas liečby svoje deti aj dojčiť .

Záver

O kraniálnej osteopatii je nedostatok vedeckých dôkazov. Výhody sa ťažko merajú a dokazujú. Mnohí rodičia však prisahajú, že pomáha – a vzhľadom na nedostatok negatívnych vedľajších účinkov je to bezpečná možnosť liečby.

Zanechať odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

MAMINKOLAND