Tehotenstvo

Porozumenie externej cefalickej verzii (ECV) pre bábätká v oblasti panvy

Rate this post

Má vaše dieťatko? Tu je to, čo potrebujete vedieť o externej cefalickej verzii (EVC), postupe, ktorý lekári používajú pri pokuse o otočenie bábätka v panve po 36. týždni tehotenstva.

Neskoro v poslednom trimestri tehotenstva by mal byť vyvíjajúci sa plod v ideálnom prípade v polohe hlavou nadol (“vertex”), takže sa narodí hlavou napred, ale nie vždy to tak je. Podľa Americkej akadémie pôrodníkov a gynekológov (ACOG) sa asi 3 až 4 % detí v tomto štádiu prejavuje ako panva , čo znamená, že zadok alebo chodidlá sú najbližšie ku krčku maternice.

Vaginálny pôrod bábätka v panve môže byť nebezpečný, pretože hlavy novorodencov sú zvyčajne širšie ako ich telá. Preto, keď sa dieťa narodí chodidlami napred, jeho telo nemusí dostatočne natiahnuť krčok maternice a hlava alebo ramená dieťaťa by mohli uviaznuť v pôrodných cestách.

Ďalšou potenciálnou komplikáciou je prepadnutie pupočnej šnúry (keď šnúra skĺzne do pôrodných ciest pred telom dieťaťa). Ak sa pupočná šnúra posunie do vagíny pred dieťaťom, môže dôjsť k jej zovretiu alebo tlaku spôsobom, ktorý bráni prietoku kyslíka.

Poskytovateľ zdravotnej starostlivosti môže posúdiť prezentáciu vášho dieťaťa tým, že pocíti konkrétne body vášho brucha a potvrdí ultrazvukom alebo vyšetrením panvy. Ak je váš plod v 36. alebo 37. týždni v polohe koncom panvy, váš poskytovateľ zdravotnej starostlivosti môže ponúknuť externú cefalickú verziu, tiež známu ako „verzia“ alebo ECV.

Čítajte ďalej a dozviete sa, čo môžete očakávať počas ECV, riziká a možnosti, ak ECV nebude úspešné.

 Prečo lekári vykonávajú cisárske rezy pre deti v oblasti Breech

Čo je EČV?

Vonkajšia cefalická verzia (EVC) je postup, ktorý sa vykonáva okolo 36. alebo 37. týždňa tehotenstva, aby sa dieťa pred pôrodom otočilo z polohy v lone alebo na boku (priečna) do optimálnej polohy hlavou dole.

Na vykonanie procedúry ECV lekár alebo pôrodná asistentka, zvyčajne s pomocou iného zdravotníckeho pracovníka, používa svoje ruky, aby vyvinula tlak na vaše brucho, aby naviedla dieťa do polohy hlavou napred. Úspešné ECV umožňuje pokus o vaginálny pôrod.

Čo môžete očakávať počas postupu EČV

Ak podstúpite ECV pre vaše bábätko v panve, môžete pred zákrokom dostať mierne sedatívum a/alebo spinálnu anestéziu s nízkou dávkou. Lieky, ktoré sa bežne používajú počas procedúry ECV, zahŕňajú oxid dusný (tiež známy ako „plyn na smiech“), terbutalín (tokolytikum používané na zabránenie predčasného pôrodu), blokátory vápnikových kanálov a epidurál, hovorí Marsha Granese, MD, OB-GYN z Mission Hospital . v Mission Viejo v Kalifornii.

“Používam epidurál a veľa brušnej lubrikácie a dávam tokolytické (lieky, ktoré zastavujú kontrakcie) injekcie, aby pomohli zastaviť kontrakciu maternice a umožnili čo najuvoľnenejšiu maternicu,” hovorí.

Ľudia, ktorí dostávajú epidurálku, môžu očakávať mierny až intenzívny tlak. Doktor Granese hovorí, že bez epidurálu môžete očakávať extrémny tlak, bolesť a dýchavičnosť.

Vy aj váš plod ste počas procedúry monitorovaní a ECV sa okamžite zastaví, ak sa vyskytnú akékoľvek príznaky fetálnej tiesne. Na vykonanie úspešnej verzie môže trvať niekoľko pokusov pomocou ultrazvuku, aby ich nasmeroval.

 Čo robiť pre bábätko v polohe koncom panvovým

Výhody a riziká ECV

Hlavnou výhodou EČV je, že v prípade úspechu umožňuje bezpečnejší pôrod. Keď plod nie je v polohe hlavou dole, vaginálny pôrod je riskantnejší a v niektorých prípadoch nemusí byť alternatívou. Okrem toho, zatiaľ čo cisársky rez sa uprednostňuje pri prezentácii panvou, chirurgický pôrod nesie svoje vlastné riziká.

Nie každé tehotenstvo v panve je však vhodné pre verziu. Napríklad prehľad z roku 2013 uverejnený v Acta Obstetricia et Gynecologica Scandinavica uvádza 39 kontraindikácií. Mnohé z týchto kontraindikácií však závisia od úrovne skúseností vášho poskytovateľa zdravotnej starostlivosti a od vášho celkového zdravia a okolností.

Podľa ACOG niektoré z kontraindikácií alebo scenárov, kedy by lekári nevykonali ECV, zahŕňajú:

  • Nosíte násobky
  • Existujú obavy o zdravie vášho dieťaťa
  • Máte reprodukčné abnormality
  • Placenta je na rizikovom mieste
  • Hrozí vám odtrhnutie placenty

Riziká spojené s ECV zahŕňajú odlúčenie placenty (odtrhnutie), vnútorné krvácanie, prasknutie membrán, fetálny stres a predčasný pôrod. Lekári zvyčajne robia EČV v blízkosti pôrodnej sály, takže ak sa vyskytnú problémy, môžu rýchlo urobiť cisársky rez.

Existuje aj možnosť, že EČV nebude fungovať: Celková úspešnosť postupov EČV je 58 % . A aj keby táto verzia fungovala, existuje šanca, že sa vaše dieťa vráti do polohy koncom pred začiatkom pôrodu.

 6 Bežné pracovné komplikácie, vysvetlené

Čo ak EČV nie je úspešné?

Ak vaše EČV nie je úspešné a vaše dieťa zostáva v polohe koncom panvy, existujú alternatívne metódy, ktoré vám môžu pomôcť povzbudiť vaše dieťa, aby sa otočilo. Napríklad Dr. Granese odporúča zvážiť akupunktúru s moxovaním (spaľovanie sušenej paliny na vybraných miestach tela). Ďalšou možnosťou je chiropraktická úprava, nazývaná Websterova technika, ktorá vyrovnáva panvové svaly, aby sa plod mohol ľahšie pohybovať.

Doktor Granese však nechce, aby sa rodičia cítili sklamaní, ak ECV zlyhá. “Štatistiky hovoria, že dieťa je oveľa bezpečnejšie počas pôrodu cisárskym rezom ako pri vaginálnom pôrode koncom panvy,” hovorí doktor Ganese. Podľa Cochranovho prehľadu z roku 2015 plánované cisárske rezy pre bábätká v panve viedli k menšiemu počtu úmrtí a zranení plodu ako pri vaginálnych pôrodoch.

To znamená, že niektorí ľudia sa môžu pokúsiť o vaginálny pôrod koncom panvy. Či je to možnosť vo vašej situácii do značnej miery závisí od vašich rizikových faktorov a od toho, či má váš poskytovateľ zdravotnej starostlivosti skúsenosti s vaginálnym pôrodom koncom panvy.

A ak máte cisársky rez, stále môžete mať vaginálny pôrod s ďalším tehotenstvom ( známy ako vaginálny pôrod po cisárskom reze alebo VBAC ). To platí najmä vtedy, ak dôvodom vášho prvého cisárskeho rezu bola prezentácia panvou.

Zanechať odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

MAMINKOLAND