Prečo sú detské postieľky nebezpečné?
Detské postieľky boli zakázané v roku 2011, pretože predstavujú riziko udusenia a uškrtenia. Tu je dôvod, prečo by sa im rodičia mali vyhýbať, plus tipy na výber bezpečnejšej alternatívy.
Detská postieľka je jedným z najdôležitejších nákupov, ktoré budúci rodičia urobia. Vedeli ste však, že existuje istý typ detskej postieľky, ktorý je taký nebezpečný, že jeho výroba a predaj je v Spojených štátoch od roku 2011 zakázaný? Nazývajú sa sklopné postieľky a vyznačujú sa bočnicou, ktorá sa posúva nahor a nadol pre ľahší prístup k vášmu dieťatku.
Sklápacie postieľky sa už nevyrábajú, ale ľudia ich môžu stále zdediť alebo si ich kúpiť z druhej ruky . Tieto postieľky sa možno kedysi novopečeným rodičom zdali ako veľká vymoženosť kvôli posuvnej strane; riziká ich používania však ďaleko prevyšujú akékoľvek výhody. Tu je dôvod, prečo by ste sa mali držať ďalej od detských postieľok, plus tipy na vytvorenie bezpečného priestoru na spanie pre vaše dieťa.
Čo je to sklopná postieľka?
Detská postieľka na sklopnej strane umožňuje posúvanie aspoň jednej strany hore a dole, čím umožňuje rodičovi prístup k dieťaťu bez toho, aby siahal cez bok, vysvetľuje Rebekah Lipstein, MD, pediatrička z RWJBarnabas Health Medical Group . Postieľka obsahuje hardvér, aby tento mechanizmus fungoval.
Bezpečnostné otázky sklápacích postieľok
Pri pohľade na detské postieľky môže byť spočiatku ťažké vidieť problém. Ale hlavná obava o bezpečnosť sa týka samotného komponentu na sklopnej strane, ktorý sa môže oddeliť od rohov postieľky a vytvoriť tak otvorený priestor, ktorý môže byť pre bábätká smrteľný. Ich telíčka môžu skĺznuť do tohto priestoru a uviaznuť, čo má za následok udusenie alebo uškrtenie .
„Oddelená strana vytvára priestor, do ktorého sa dojča alebo batoľa môže presunúť a uviaznuť medzi matracom postieľky a sklopnou stranou, čo môže viesť k uduseniu,“ vysvetľuje Dr. Lipstein.
Toto nebezpečné oddelenie sa zvyčajne vyskytuje v starších postieľkach s uvoľneným alebo opotrebovaným hardvérom, nesprávnou montážou, chýbajúcimi kusmi alebo zdeformovaným drevom. Ale žiadna detská postieľka sa nepovažuje za bezpečnú, a preto sa už nesmie vyrábať a predávať v Spojených štátoch.
Nebezpečenstvo sklopných postieľok
Ak sa hardvér pokazí, komponent na sklopnej strane sa môže oddeliť od rohu postieľky, čím vznikne prázdny priestor, do ktorého môžu bábätká spadnúť a udusiť sa.
Detské postieľky sú v USA zakázané
V roku 2011 bolo zakázané vyrábať a predávať detské postieľky. Stalo sa tak po tom, čo Komisia USA pre bezpečnosť spotrebiteľských výrobkov (CPSC) oznámila „32 úmrtí udusením a uškrtením dojčiat a batoliat a stovky incidentov“ súvisiacich s detskými postieľkami v období od januára 2000 do mája 2010. Žiaľ, CPSC dokonca ukázala obrázky domácich opráv. na sklopné postieľky pomocou pásky, ktorá môže byť pre bábätká stále potenciálne smrteľná.
„Bábätká sa skotúľali do priestoru medzi sklopnou stranou a matracom a zostali v tomto priestore uväznené a nemohli dýchať,“ hovorí Nicole Cannon, majiteľka Sleepy Mama Sleep Consulting a certifikovaná členka Asociácie profesionálnych poradcov spánku.
Keď CPSC v roku 2011 oznámila zákaz, uviedla, že „všetky vyrábané a predávané postieľky (vrátane ďalšieho predaja) musia spĺňať nové a vylepšené federálne bezpečnostné normy“. Nové pravidlá sa „vzťahujú na detské postieľky v plnej veľkosti aj na neplnohodnotné“ a okrem iného podľa organizácie zakazujú „výrobu alebo predaj tradičných postieľok so sklopnými bočnicami „ .
Je tu však niečo dôležité, čo treba poznamenať: Aj keď v obchode nenájdete detskú postieľku, ktorú by ste si mohli kúpiť novú, môžete ju vidieť v antikvariáte (hoci je predaj takýchto postieľok nelegálny). Niektorí ľudia ich dedia aj od priateľov či príbuzných. Preto je dôležité vedieť o nebezpečenstvách sklopných postieľok pre najmenších.
Ako vybrať bezpečnú postieľku pre vaše dieťa
Ako sa môžete uistiť, že kupujete alebo dostávate detskú postieľku, ktorá je pre vaše dieťa bezpečná? Začnite čítaním týchto bezpečnostných tipov od CPSC. Môžete tiež skontrolovať webovú stránku CPSC , kde nájdete akékoľvek stiahnutie z postieľky.
Potom „hľadajte robustnú postieľku s lamelami, ktoré nie sú od seba vzdialené viac ako 2 3/8 palca“, aby sa medzi ne deti nemohli chytiť, hovorí Lisa Ehl Lewis MD, pediatrička z Fort Worth v Texase. „Uistite sa, že detská postieľka nemá vankúše a matrac by mal byť plochý – a navyše dobre sedieť na posteli bez toho, aby sa ľahko kĺzal.“ Všetky detské postieľky zakúpené ako nové by mali spĺňať tieto bezpečnostné normy.
Venujte zvýšenú pozornosť postieľkam z druhej ruky alebo zdedeným postieľkam, pričom sa uistite, že sa vyhnete akýmkoľvek variantom sklopnej strany. „Ak zdedíte detskú postieľku, mala by byť pevná a nemala by byť nijako zdeformovaná,“ hovorí Dr. Lewis. „Opäť, lamely [by nemali byť] od seba vzdialené viac ako 2 3/8 palca.“ Skontrolujte hardvér svojej postieľky, aby ste sa uistili, že žiadne kúsky nevyzerajú zlomené, uvoľnené alebo asymetrické. Dr. Lewis tiež hovorí, že sa treba vyhýbať postieľkam starším ako desať rokov, pretože je menej pravdepodobné, že budú spĺňať bezpečnostné normy.
Prečo nárazníky do postieľok nie sú nikdy bezpečné
Nakoniec doktor Lipstein odporúča vybrať si detskú postieľku s jednoduchým dizajnom a „žiadne ozdobné výrezy, okraje alebo tvary“. Dávajte si tiež pozor na nechty a iný hardvér. „Chcete sa zamerať na bezpečnosť a funkčnosť pred estetikou,“ hovorí.
Pamätajte tiež, že deti by mali byť umiestnené na spánok na chrbte. V postieľke by okrem obliečky nemalo byť nič iné. Tieto taktiky môžu podľa Americkej akadémie pediatrie (AAP) pomôcť predchádzať syndrómu náhleho úmrtia dojčiat (SIDS) .